“Shusha Chess”: Şəhriyar maksimum nəticə ilə vahid lider oldu

Şuşada təşkil olunmuş ilk beynəlxalq şahmat turnirində növbəti görüşlər keçirilib.

Komanda.az xəbər verir ki, ikinci yarış günündə rapid üzrə 4 tur oynanılıb.

Kişilərin mübarizəsində Azərbaycan təmsilçilərindən Şəhriyar Məmmədyarov bütün qarşılaşmaları qələbə ilə başa vuraraq, maksimum nəticə ilə liderliyə yüksəlib. Teymur Rəcəbov 1 qalibiyyət, 2 heç-heçə, 1 məğlubiyyət, Vasif Durarbəyli 1 qələbə, 1, heç-heçə, 2 məğlubiyyət, Rauf Məmmədov 2 heç-heçə , 2 məğlubiyyət, Qədir Hüseynov isə 3 məğlubiyyət və 1 heç-heçə ilə yadda qalıb.

Kişilər

2-ci tur
Hao Vanq (Çin) – Rüstəm Qasımcanov (Özbəkistan) – 0,5:0,5
Santoş Qucrati Vidit (Hindistan) – Qədir Hüseynov – 1:0
Rauf Məmmədov – Şəhriyar Məmmədyarov – 0:1
Parham Maqsudlu (İran) – Vasif Durarbəyli – 1:0
Mustafa Yılmaz (Türkiyə) – Teymur Rəcəbov – 0:1

3-cü tur
Vasif Durarbəyli – Mustafa Yılmaz (Türkiyə) – 0,5:0,5
Teymur Rəcəbov – Santoş Qucrati Vidit (Hindistan) – 0,5:0,5
Şəhriyar Məmmədyarov – Hao Vanq (Çin) – 1:0
Rüstəm Qasımcanov (Özbəkistan) – Parham Maqsudlu (İran) – 0,5:0,5
Qədir Hüseynov – Rauf Məmmədov – 0,5:0,5

4-cü tur
Mustafa Yılmaz (Türkiyə) – Rüstəm Qasımcanov (Özbəkistan) – 0,5:0,5
Santoş Qucrati Vidit (Hindistan) – Rauf Məmmədov – 1:0
Parham Maqsudlu (İran) – Şəhriyar Məmmədyarov – 0:1
Teymur Rəcəbov – Vasif Durarbəyli – 0:1
Hao Vanq (Çin) – Qədir Hüseynov – 1:0

5-ci tur
Rauf Məmmədov – Hao Vanq (Çin)
Vasif Durarbəyli – Santoş Qucrati Vidit (Hindistan) – 0:1
Şəhriyar Məmmədyarov – Mustafa Yılmaz (Türkiyə) – 1:0
Qədir Hüseynov – Parham Maqsudlu (İran) – 0:1
Rüstəm Qasımcanov (Özbəkistan) – Teymur Rəcəbov – 0,5:0,5

Xal: Şəhriyar Məmmədyarov – 10. Santoş Qucrati Vidit (Hindistan) – 9. Vasif Durarbəyli – 5. Teymur Rəcəbov – 5. Rüstəm Qasımcanov (Özbəkistan) – 5. Hao Vanq (Çin) – 4. Rauf Məmmədov – 3. Mustafa Yılmaz (Türkiyə) – 2. Qədir Hüseynov – 1.

Qadınların yarışında isə ikinci gündə aşağıdakı nəticələr qeydə alınıb.

2-ci tur
Gülnar Məmmədova – Meri Arabidze (Gürcüstan) – 0:1
Gövhər Beydullayeva – Marsel Efroimski (İsrail) – 0,5:0,5
Kübra Öztürk Güvənli (Türkiyə) – Nana Dzaqnidze (Gürcüstan) – 0:1
Yolanta Zavadska (Polşa) – Ülviyyə Fətəliyeva – 1:0
Xanım Balacayeva – Günay Məmmədzadə – 1:0

3-cü tur
Ülviyyə Fətəliyeva – Gövhər Beydullayeva – 0:1
Meri Arabidze (Gürcüstan) – Yolanta Zavadska (Polşa) – 1:0
Nana Dzaqnidze (Gürcüstan) – Gülnar Məmmədova – 1:0
Marsel Efroimski (İsrail) – Xanım Balacayeva – 1:0
Günay Məmmədzadə – Kübra Öztürk Güvənli (Türkiyə) – 1:0

4-cü tur
Xanım Balacayeva – Kübra Öztürk Güvənli (Türkiyə) – 0:1
Marsel Efroimski (İsrail) – Ülviyyə Fətəliyeva – 0:1
Yolanta Zavadska (Polşa) – Nana Dzaqnidze (Gürcüstan) – 1:0
Gövhər Beydullayeva – Meri Arabidze (Gürcüstan) – 0,5:0,5
Gülnar Məmmədova – Günay Məmmədzadə – 0,5:0,5

5-ci tur
Kübra Öztürk Güvənli (Türkiyə) – Gülnar Məmmədova – 1:0
Meri Arabidze (Gürcüstan) – Marsel Efroimski (İsrail) – 0:1
Nana Dzaqnidze (Gürcüstan) – Gövhər Beydullayeva – 1:0
Günay Məmmədzadə – Yolanta Zavadska (Polşa) – 0:1
Ülviyyə Fətəliyeva – Xanım Balacayeva – 0,5:0,5

Xal: Nana Dzaqnidze (Gürcüstan) – 9. Marsel Efroimski (İsrail) – 6. Yolanta Zavadska (Polşa) – 6. Kübra Öztürk Güvənli (Türkiyə) – 6. Meri Arabidze (Gürcüstan) – 5. Gövhər Beydullayeva – 5. Ülviyyə Fətəliyeva – 4. Xanım Balacayeva – 4. Günay Məmmədzadə – 3. Gülnar Məmmədova – 2.

“Shusha Chess 2022” turnirinə sentyabrın 24-də yekun vurulacaq.